Mājas celtniecība ir izaicinošs, sarežģīts un laikietilpīgs process, kur katram no mums (būvētājiem-īpašniekiem) ir citādāka pieredze. Bet visus vieno liela vēlme skatīties būvniekiem uz nagiem, saprast daudz labāk par būvnieku, kā betonējami pamati un apmetamas sienas un , protams, pamācīt 🙂 Bet ja tā padomā vai tad kurpniekam mēs sakām, kā gatavot apavus? Vai arī pavāram restorānā stāstām, kādas garšvielas liekamas pie galvenā ēdiena? Šis nebūs stāsts par betona cietēšanas temperatūrām vai par fasādes apdares dēļu ideālo relatīvo mitrumu. Par šiem jautājumiem vislabāk tomēr iesaku interesēties pie profesionāļiem.

Šis ir blogs par to, kādi jautājumi, dilemmas, negaidītas izvēles un problēmas sagaida ikvienu būvniecības procesā – no idejas līdz dzīvošanai savā mājā.

Pieļaut kļūdas šajā būvniecības procesā ir īzī čīzī un es tādas esmu pieļāvis / turpinu pieļaut, tādēļ , iespējams, kāds mācīsies no manām kļūdām un darīs lietas pareizāk.

Pirmās izvēles domājot par māju

Pats pirmais jautājums mājas būvniecībā ir zeme. Ja zeme jau ir īpašumā, tad viss ir vienkārši – atliek atrotīt piedurknes un sākt strādāt pie mājas projekta. Bet ja zemes īpašumā nav, tad pastāv divi varianti:

 • Pirkt zemi un būvēt māju
 • pirkt zemi ar jau uzbūvētu māju.

Brīdī, kad nolēmām, ka gribam dzīvot paši savā mājā, mums nebija savas zemes, tādēļ apskatījām abus iepriekš minētos variantus. Protams, šķietami pievilcīgāks šķita variants par saprātīgu cenu atrast jau gatavu projektu, bet šeit mēs sadūrāmies ar vairākiem BET. Katram (arī mums) ir savas gaidas attiecībā uz jauno māju:

 • Atrašanās vieta,
 • Mājas lielums (m2),
 • Mājas plānojums – gribas, lai māja ir, piemēram, ar lieliem logiem, terasi, 4 guļamistabām,
 • Dizains/izskats – piemēram, ķieģeļu mājā Nē, Nē,
 • Piemājas zemes platība (pietiek ar 600m2 vai tomēr gribas vairāk),
 • Un Cena!

Jo garāka vēlmju liste, jo īsāks pieejamo piedāvājumu skaits. Vairāku mēnešu garumā cītīgi monitorējām www.ss.com , www.nordhaus.lv , www.city24.lv , banku īpašumā esošos piedāvājumus , www.majoklis.lv un visus citus iespējamos resursus. Papildus apbraukājām n-tos īpašumus un laika gaitā mainījām savas gaidas – kļuvām pielaidigāki plānojuma jautājumos , uz dizainu pievērām acis, izskatījām jaunas atrašanās vietas. Bijām jau tuvu zeme + māja iegādei Ādažu pusē, bet tad sapratām, ka tas tomēr nav tas, ko vēlamies.

Meklējot māju vienmēr uzdodat jautājumu – vai šī ir tieši tāda māja, kurā gribu nodzīvot vismaz 20 gadus (diezin vai ātrāk ko mainīsiet savā dzīvē)? Vārdu sakot – uztaisiet savu iedomātās mājas vēlmju listi. Tas jums palīdzēs saprast – pirkt gatavu vai būvēt.

Tāpat jāpatur prātā, ka gatava māja jums izmaksās dārgāk nekā uzbūvēt līdzīgu māju, tikai pašu būvētu (jeb pašu projektētu) precīzi jūsu vajadzībām! Jā, mājas būvniecība paprasīs pāris gadus un pietiekami daudz nervus, bet rezultāts noteikti daudz precīzāk atbildīs jūsu (un ģimenes) gaidām nekā gadījuma, ja pirksiet gatavu māju.

Gatavas mājas lielākais pluss ir – tas ir ātrākais veids, kā no idejas tikt pie dzīvošanas gatavā mājā.

Bet ir arī pāris mīnusi:

 • projekts visticamāk neatbildīs jūsu vēlmēm;
 • māja izmaksās dārgāk nekā, ja paši organizētu būvniecību;
 • projekta kvalitāte var būt apšaubāma.

Pērkot gatavu māju nedrīkst aizmirst tāds būtisks faktoru kā – vai māja ir uzbūvēta kvalitatīvi un attiecīgi, kāda tā būs ekspluatācijā. Ja tomēr nosveraties par labu gatavas mājas iegādei, noteikti, nepažēlojat līdzekļus un veicat tā saukto ēkas siltuma zudumu auditu jeb termogrāfiju. Tas ir vienkāršākais un efektīvākais veids, kā saprast, cik kvalitatīvi ir būvēta ēka . Šo auditu veic virkne uzņēmumu (www.siltumaudits.lv , www.grandeko.lv u.c.), kā arī iespējams izīrēt iekārtu un veikt apsekošanu pašam. Šis vingrinājums jums var ietaupīt lielas galvassāpes un ievērojamus izdevumus, kas var rasties, ja tikai pēc īpašuma iegādes konstatējat, ka ēkai nepieciešams pamatīgs remonts (http://www.ekassiltinasana.lv/lv/sections/view/termografija-2  ). Un ko darīt, ja ēkas iegādei paņemts kredīts un kārtīgam remontam līdzekļu vairs nav?

Mēs tomēr nespējām atrast pienācīgu „ēkas plānojuma-atrašanās vietas-cenas” apvienojumu. Tādēļ nosvērāmies par labu mājas būvniecībai.

Izlaidīšu nodaļu, kas saucas „zemes iegāde”, bet teikšu, ka arī tā aizņēma zināmu laiku (nepilnu gadu), jo meklējām zemi posmā Rīga – Saulkrasti un īsto zemes gabalu nācās gaidīt un medīt. Beigu galā tas mums izdevās, bet būtiski ir ne tikai regulāri monitorēt ss.com, bet arī apmeklēt konkrēto vietu, meklēt vietējos sludinājumus un identificēt potenciālos gabalus, pat ja tie nav izlikti aktīvā pārdošanā.

Atgirežoties pie lēmuma par mājas celtniecību – nosliecoties par labu celtniecībai, atkal parādījās pāris izvēles:

 • būvēt tipveida projektu
 • projektēt 100% savu māju

Kā pirmo apskatījām tipveida projekta iegādi . Šāda projekta realizācija sola ievērojami īsākus būvniecības termiņus un zemākas celtniecības izmaksas. šeit nu bija iespēja „atvēzēties” –http://www.labamaja.lv/projekti-lv , www.majuprojekti.lv , www.vitbuve.lv un daudzi citi. Ļoti liela vienstāvu māju projektu izvēle, eko mājas, lielas mazas. Tas šajā gadījumā nav tik būtiski , jo katrs izvēlas pēc iespējām un vēlmēm. Būtiski ir , ka sākotnēji šķietami zemās izmaksas nebūt nav tik zemas. Vairumā projektu nav iekļautas vairākas būtiskas izmaksu pozīcijas – iekšējā apdare / pamati / jumts utt.

Piemēram, www.ekonami.lv viens no piedāvātjumiem – koka karkasa nams 170m2 par 29 000 eur + PVN. Bet ja apskatām tuvāk, tad redzam, ka izmaksās nav iekļautas tādas pozīcijas kā pamati (ap 15 000 eiro), iekšējā apdare (ap 150 eiro/m2 = 26 000 eiro), inženiertīkli (10 000 eiro), jumts (7000 eiro) un vēl un vēl. Ātri uzmetot uz kalkulatora izmaksas jau ir trīskāršojušās!

1_raksta_bilde_tipveida_maja

Attiecīgi, apskatot tipveida projektus:

 • noskaidrojat, kādas celtniecības izmaksas nav iekļautas cenā un cik sastāda šīs papildus izmaksas
 • kādas ir iespējas nedaudz mainīt / uzlabot projektu (jo iespējams jūs gribat nedaudz lielāku dzīvojamo istabu) un kādas ir attiecīgās izmaksas
 • pievērsiet uzmanību celtniecības pamata parametriem (sienu biezums mūra mājai 250mm + 200 mm siltinājums; koka karkasa mājai sākot no 250 mm; pasīvas ēkas standarti pieprasa, ka tiek uzstādīti divkameru logi).

Sākumā bijām optimistiski par tipveida projekta iegādi, bet, jo vairāk apskatījām dažādos projektus, jo skaidrāk sapratām, ka:

 • katrā no tiem ir kāds pietiekami būtisks funkcionāls trūkums – par daudz/par mazu kāda konkrētā istaba. Izmaiņas projektos vai nu nebija iespējamas vai arī bija saistītas ar ievērojamu izmaksu palielinājumu,
 • Tā saucamamajos „zemo cenu projektos”, kuri sola 200m2 māju uzbūvēt par 100 000 eiro, tiek izmantoti nepārliecinošas kvalitātes materiāli (kas var rezultāties augstās ekspluatācijas izmaksās).

Pēc zināma laika pavadīšanas apskatot potenciālos tipveida projektus, sapratam, ka tiešām kvalitativs tipveida projekts, kurš atbilst vajadzīgajam plānojumam un kvalitātei, kas līdzvērtīga pasīvai ēkai, izmaksās ievērojami dārgāk, nekā reklāmās solīts. Un ja jau tā, tad iespējams tomēr veltīt laiku un resursus savas ideālās mājas projektēšanai un būvniecībai?

Tā mēs izšķīrāmies par labu pašu 100% projektētai mājai. Un nākošais solis bija – arhitekta meklējumi.

Par arhitekta izvēli; ko sagaidīt no arhitekta un iespējām nākošajā ierakstā.