Šajā ierakstā varat lasīt par to, ko ņemt vērā izvēloties arhitektu; ko sagaidīt no arhitekta; ar kādām privātmājas projektēšanas un skaņošanas izmaksām rēķināties; kā atvieglot sadarbību ar arhitektu.

Domāju, ka nepārspīlēšu sakot, ka viena no atslēgas personām būvniecības procesā ir jēdzīgs arhitekts. Tas var ļoti palīdzēt un var arī sarežģīt lietas.

Mums ar arhitektu ļoti paveicās (ir paveicies), jo sadarbjamies ar profesionālu, godprātīgu un uz konstruktīviem risinājumiem orientētu arhitektu. Jāsaka gan, ka ar arhitektu esam labi paziņas, atsauksmes par kura darbu iepriekš jau biju dzirdejis (visas pozitīvas) + ir labs kontakts (kas arī nav mazsvarīgi, jo projekts tiek izstrādāts n-tajās sarunās un tikšanās reizēs).

Jā, starp citu , ar JĒDZĪGS ARHITEKTS es domāju ne tikai tādu, kurš uzprojektēs māju pēc jūsu iecerēm, bet arī izvadīs jūs cauri pietiekami sarežģītajam būvniecības procesam un savedīs kopā ar citām procesā iesaistītiem profesionāļiem (ja tādi jums pašam nav zināmi).

Kas jāņem vērā izvēloties arhitektu?

 • Arhitekta darba stils. Tā kā māju gribējām vairāk praktisku, fukcionālu, ar maksimāli izmantotu telpu, bez kruzuļiem un fiņķikiem, tad arī noskaidrojām, kāda projektēšanas stila piekritējs ir mūsu potenciālais arhitekts. Ja jūs gribēsiet pili, bet arhitektam patiks būves minimālisma stilā, tad varētu būt grūti nonākt pie kopsaucēja un būs jāpatērē pārāk daudz laika diskusijās,
 • Potenciālās izmaksas. Internetā daudz kur var atrast privātmāju projektēšanas izmaksas. Pievērsiet uzmanību un atceraties, ka ar projekta izstrādi nekas nebeidzas, tas ir jāsaskaņo (un ne tikai būvvaldē). Ja gribat paši visu šo skaistumu izbaudīt – laipni lūgti. Ja ne, tad ir vērts skatīties pēc profesionāļa palīdzības. Arhitekti ir tikpat dažādi cik izmaksas par to darbu. Mēs aptaujājām vairākus 4 arhitektus, lai saprastu apmēram par kādām naudām un projekta izstrades termiņiem ir runa (summas svārstījās no 2000-6000 eiro).
 • Projekta izstrādes termiņi. Var domāt, ka mājas projektu iespējams izstrādāt pāris nedēļu laikā? Iespējams var, bet tad projekts nebūs pārdomāts un labs. Realitātē darbs ar arhitektu paņems vismaz pāris mēnešus (un līdz pat gadam).
 • Precizējat, kādi darbi tiks veikti nolīgtās samaksas ietvaros (par šo nedaudz vēlāk detaizētāk).

Mums bija skaidrs, ka gribam funkcionālu, praktisku māju ar lieliem logiem un taisnu jumtu + lai iekļaujas apmārtējā ainavā. + lai arhitektam būtu vienkāršāk notekt potenciālās izmaksas (jo arhitekti projekta izmaksas kalkulē +/- pēc ēkas m2 jeb apjoma), sagatavojām telpu wish list. Mūsējais saraksts tepat zemāk. Tas, protams, nenozīmē, ka par 100% projekts tieši tāds arī mums ir sanācis. Attiecīgi ar šādu uzstādījumu gājām pie arhitektiem, attiecīgi saruna sanāca samērā konstruktīva.

Telpu_saraksts

Mēs izvēlējāmies pazīstamu arhitektu, kurš gan ātri uztvēra mūsu funkcionālās mājas ideju, gan arī piedāvāja pieņemamas privātmājas projektēšanas un skaņošanas izmaksas (2650 eiro) un izstrādes termiņus (19 pilnas nedēļas). Jāsaka gan, ka 19 nedēļas izauga 8 mēnešos 🙂

Ja zināma arhitekta jums nav, tad projektētājus tomēr iesaku meklēt forumos, kur cilvēki reāli var ieteikt personālijas/konkrētus arhitektus. Var arī meklēt vietnēs, kā www.arhitekt.lv/maju-projekti-cenas/ , tomēr būtiski ir nonākt līdz konkrētam arhitektam (nevis web lapai), kurš domās, projektēs, iedziļināsies.

Varu ieteikt arī mūsu arhitektu – Uldi Liepu https://lv.linkedin.com/in/uldis-liepa-6a427542 .

Slēdzot līgumu ar arhitektu, būtiski ir vienoties, kādi skaņojumi un dokumenti iekļauti izmaksās. Mūsu gadījumā saraksts izskatās šādi (kas pēc būtības iekļauj visus pirms būvniecības uzsākšanas nepieciešamos skaņojumus).

(jāiekļauj saraksts)

Sadarbību ar arhitektu var iedalīt vairākos posmos:

 1. Projekta ideju / skiču stadija

Pēc līguma noslēgšanas, ar arhitektu tikāmies vairākas reizes, kuru laikā stāstījām savas vēlmes (uzsākot sadarbību arī iesaku uztaisīt savu ideju apkopojumu, kādai jābūt mājai – fukcionāli, estētiski, kas nu kuram svarīgs. Mūsu fiksās idejas arī kaut kur pievienošu), savukārt arhitekts tās realizēja vizualizācijās un procesa gaitā sagatavoja vairākus uzmetumus/variācijas, kuras tad varējām ķidāt. Šī posma rezultātā top ēkas skices/visa veida skati ar jau reāliem telpu izmēriem un izvietojumu vidē. Skatiet tepat arī pāris arhitekta sagatavotie varianti, par kuriem tad arī varējām diskutēt.

(jāiekļauj projektu skiču galerija)

 1. Būvprojekta minimālā sastāvā izstrāde

Kad būtībā esat vienojušies par to, kādai ēkai būs būt, tiek gatavots mazais būvprojekta pieteikums būvvaldei. Šeit top īpašuma Ģenplāns, visa veida ēku griezumi, inženiertīku (elektrība, gāze, ūdens) pievadi ēkai, kā arī tā visa apraksts. Vārdu sakot minimālā informācija attiecīgajai būvvaldei par to, ko grasāties darīt jūsu zemesgabalā. Kad šāds doc ir gatavs, tad jūs vai arhitekts vai visi kopā dodaties ar šo mazo būvprojektu uz būvvaldi un iesniedzat to. Ja viss rit gludi, tad pretī saņema Būvniecības atļaujas ieceres apliecinājumu, kas ļauj rīkoties tālāk un paredz, ka noteiktā laikā iesniegsiet būvvaldē jau pilno būvprojektu.

Šajā posmā jau jārēķinās ar zināmām izmaksām un tās būtu:

Darbība Izmaksas
1.       Zemes gabala topogrāfija , lai sagatavotu ģenplānu 220 eiro
2.       Saulkrastu būvvaldei par katru reizi, kad iesniedzat doc 14 eiro (kopā 28 eiro)
3.       Būvatļaujas (ieceres) izsniegšana (50%) 80 eiro

 

 1. Būvprojekta izstrāde un iesniegšana

Var padomāt, ka pēc skiču un ģenplāna izstrādes viss +/- ir paveikts, bet nekā. Tagad tik sākas īstā jautrība. Projekts ir jāizstrādā pilnā apjomā,t.i., jāsagatavo būvprojekta minimālā sastāva ļoti izvērstā versija un tā jāsaskaņo ar visiem iespējamajiem dienestiem. Lielos vilcienos Būvprojekts sastāv no:

 • Vispārīgās daļas (topogrāfija, ēkas izvietojums dabā, Lattelecom, Sadales tīkli, būvasis, energosertifikāts utt)
 • Arhitektūras daļas (visa veida ēkas skati un griezumi ar visu būvniecībā izmantoto materiālu aprakstiem) (skatīt bildi ar kādu griezumu pielikumā)
 • Inženierrisinājumu daļas (būvkonstrukcijas, materiāli, salaidumi utt)
 • Ekonomiskās daļas (apraksts par darbu veikšanas secību, vides aizsardzību, ugunsdrošību utt).
 • Inženierrisinājumu daļa, kas sastāv no:
  • ŪKT (ūdens, kanalizācija, ārējie tīkli, t.i., līdz mājai) – tiek iesniegts būvvaldei
  • AVK/AV (apkure, ventilācija, iekš tīkli) – nav jāiesniedz būvvaldei
  • ŪK (ūdensapgāde un kanalizācija, iekš tīkli) – nav jāiesniedz būvvaldei
  • Var izstrādāt arī elektroinstalācijas iekšējo tīklu projetu – nav jāiesniedz būvvaldei

(pievienot būvprojekta satura lapas uc)

Šajā posmā jo īpaši izjutām arhitekta profesionalitātiun neatsveramo palīdzību – kā var redzēt Būvprojekta satura rādītājā (bildes iepriekš), tad ir nepieciešams saņemt vairākus skaņojumus, veikt ģeotehnisko izpēti, energosertifikāciju utt utjp. Artitekts veica vairkumu skaņojumu, kā arī saveda mūs kopā ar pareizajiem cilvēkiem, kas par adekvātām izmaksām un labā kvalitātē veida attiecīgos darbus. Vienu atsevišķu bloga ierakstu veltīšu skaņojumiem, nepieciešamajām papildus darbībām un cilvēkiem, kurus varu ieteikt attiecīgo darbu veikšanai.

Kad dokuments uz aptuveni 80 lapām (kur liela daļa ir A2 rasējumi) ir sagatavots, tas atkal draudzīgi bariņā tiek iesniegts būvvaldē apstiprināšanai. Samaksājat attiecīgās nodevas un lieta darīta.

Šajā posmā jārēķinās jau ar ievērojami lielākām izmaksām un tās būtu:

Darbība Izmaksas
4.       Ģeotehniskā izpēte (nosaka zemes struktūru, attiecīgi, kādiem jābūt pamatiem) (cena tiek rēķināta pēc urbumu skaita) 230 eiro
5.       Ēkas pagaidu energosertifikāts 200 eiro
6.       Inženierrisinājumu daļa (būvinženiera pakalpojumi) 1050 eiro
7.       ŪKT, ārējie 200 eiro
8.       AVK/AV 440 eiro
9.       ŪK iekšējie 220 eiro
10.   Būvatļaujas izsniegšana būvvaldē ( otri 50%) 80 eiro

4. Autoratlīdzība būvniecības procesā.

Būvdarbus veicot, ik pa laikam būvniekiem un mums pašiem rodas jautājumi par vienu vai otru risinājumu. Attiecīgi tiek piesaistīts arhitekts un / vai būvinženieris. Tas var būt iekļauts jau projekta izstrādes izmaksās vai arī norēķini notiek pēc stundu likmes un pēc vajadzības. Mēs pusgada laikā, kopš rit būvdarbi, esam piesaistījuši arhitektu vairākas raides, jo jautājumi rodas procesa laikā. Tas ir neizbēgami. Paredzat, ka arhitekts ir gatavs iesaistīties un veltīt jums laika arī pēc tam, kad projekts ir saskaņots būvvaldē.

Tas vairāk vai mazāk par sadarbību ar arhitektu un privatmājas projektēšanas izmaksām ir viss. Vēl tik jāmin pāris būtiskas lietas, kas izrietēja no sadarbības ar arhitektu:

 • no kādiem materiāliem būvēt māju? Uz šo jautājumu palīdzēja atbildēt arhitekts, bet šis ir atsevišķas tēmas vērts, attiecīgi par to nākošajā vai aiznākošajā ierakstā.
 • Lai gan arhitekts uztaisīja mūsu mājas 3D vizualizācijas, mēs īsti nespējām izprast , cik lielas būs telpas (piemēram, vai viesistama būs pietiekami liela?), kā tās savienosies Līdz ar to meklējām risinājumus, kā izstaigāt mūsu māju, kamēr tā vēl ir uz papīra. Par šo arī vienā no nākošajiem ierakstiem.