Šajā ierakstā lasiet, kā  pirms mājas būvniecības uzsākšanas vislabāk pārliecināties vai mājas telpu platības ir pietiekami lielas? Vai esat pilnībā apmierināti ar mājas  plānojumu? Kā izvairīties no liekiem izdevumiem nākotnē un ģimenes strīdiem, jo māja neatbilst gaidām 🙂   

Tātad mājas projekta izstrādes gaitā sapratām, ka ļoti grūti uz papīra ir novērtēt mājas reālos apjomus – vai istabu platības būs pietiekamas? Vai telpu izkārtojums ir loģisks no praktiskā viedokļa?

Tā kā māju ceļam pirmo reizi, tad īsti līdz galam nebijām droši vai , piemēram, virtuves 12m2 savienojumā ar viesistabas 36m2 ir pietiekami plaši, lai nebūtu mazuma piegarša ieaicinot draugus? Jo tuvāk nāca fināla termiņš, kad būvvaldē jāiesniedz dokumenti (pēc kā mainīt telpu izkārtojumu un lielumu nebūs iespējams), jo vairāk uzmācās šādi un līdzīgi jautājumi.

Mūsu gadījumā vēl jo neskaidrāku jautājumu padarīja fakts, ka bijām iegādājušies meža zemi, kur būs nepieciešams veikt koku izciršanu. Tā kā uz projekta izstrādes brīdi nekādi ciršanas darbi nebija veikti, tad, stāvot meža malā ar gatavu projektu uz papīra, bija sarežģīti iztēloties, kā māja izskatīsies zemes gabalā (skat zemāk).

Mezhs_sakums

+

Priekšpuses_skats

Jā, arhitekts mūs apgādāja ar mājas 3D projektu , kas apskatāms datorā, bet ar to īsti nav līdzēts, jo nav skaidrs, kā es/ģimene iederamies attiecīgā lieluma telpās. Nolēmām, ka mums tomēr ir jārod skaidrība un jāgūst priekšstats par to, kā projekts izskatās mūsu zemesgabalā un mums ir jāizstaigā māja pirms tā ir uzcelta.

Izklausās nereāli? Bet tas ir pavisam reāli.

Kā novērtēt telpu apjomus?

Kā jau laikam vairums, telpu lielumu noteikšanu iesākām ar klasisko piegājienu – sameklē līdzīga izmēra telpu. Apbraukājām draugus, paziņas. Apskatījām un izmērījām viņu bērnistabas, guļamistabas un koridorus. Protams, pie kaut kādas skaidrības tikām, bet šim piegājienam ir viena būtiska problēma – šādā veidā nav iespējams novērtēt visas telpas kā vienu veselu māju. Ir iespējams katru telpu novērtēt pie viena vai otra drauga, bet salikt šos puzles gabaliņus kopā nav iespējams. Līdz ar to meklējām citus risinājumus.

Biju dzirdējis, ka kaut kur pasaulē ar hologrammu palīdzību iespējams projecēt dažādus objektus. Neiedziļināšos tehniskās detaļās, bet tas ir kaut kas šāds (skat bildi).

holographic-projector

Sāku interesēties un meklēt cilvēkus , kas ar ko tādu nodarbojas. Drīz vien noskaidroju, ka hologrammas tādos apmēros, kā esmu to iedomājies (uzprojecēt māju manā zemes gabalā) ir nereāli 🙂 , bet pastāv daudz piezemētākas tehnoloģijas, kas ļauj realizēt manu ieceri – izstaigāt māju pirms tā ir uzbūvēta. VIRTUĀLĀ REALITĀTE ir atbilde. Iespējams atkal izklausās sarežģīti, bet tā nemaz nav. Virtuālā realitāte ir tas tehnoloģiju paveids, kad uzliekot brilles, rodas reāla sajūta, ka atrodies kādā konkrētā vietā. Ļoti plaši šo tehnoloģiju izmanto spēļu industrijā un tās galvenais pluss slēpjas nosaukumā – virtuālā REALITĀTE. Vārdu sakot sajūtas iuzliekot brilles ir pavisam reālas.

Mājas projekts virtuālā vidē

Ja tu kaut ko vēlies, tad tas drīz vien piepildās – tā runā. Manā gadījumā tieši tā arī notika. Drīz pēc šīs virtuālās realitātes vajadzības parādīšanās, satiku vienu senu paziņu, kurš nodarbojās ar dažāda veida video tehnoloģiju projektiem. Vārdu pa vārdam un sapratām, ka mūsu ģimenes vēlme ir realizējama.

Neieslīgšu detaļās par pareizā ekipējuma sagādi un tehniskajām niansēm, bet tā kā mans paziņa arī bija iededzies (izaicinājums kā nekā), tad viss notika un pāris mēnešu laikā mēs tikām pie savas mājas virtuālajā realitātē. Zemāk ir redzamas dažas demo vizualizācijas.

Virtuālā māja 1

Virtuālā māja 2

Virtuālā māja 3

Jāpiemin, ka virtualizējot mūsu projektu:

  • tika izmantota tieši mūsu zemes gabala topogrāfija (ok, koki nav 100% reāli, bet tie atrodas pareizajās vietās. Nevajadzīgie ir „izcirsti”)
  • projekts ir vajadzīgajos apjomos un proporcijās pret cilvēka augumu (esmu 182cm garš, attiecīgi tik liels cilvēks arī izstaigāja projektu).

Pilnais video ar lidojumu

Nedaudz aizrāvāmies ar projektu, kā rezultātā tapa arī bāzes iespēja mēbelēt telpas, krāsot sienas un ielikt vajadzīgo grīdas segumu.

Sausais iznākums – virtuālās tūres rezultātā mēs:

  • par 6m2 palielinājām viesistabas un virtuves platību
  • ieguvām sajūtu, ka projekts kopumā ir tāds, kādu to vēlamies (viena istaba ir uz robežas, bet tomēr nav par mazu)
  • ieguvām nelielu izpratni par krāsām, mēbelējuma iespējām.

Man kā cilvēkam, kuram patīk pārliecināties, ka viss būs tā kā iecerēts, šādu VIRTUĀLĀS REALITĀTES projektu , noteikti, bija vērts realizēt. Šaubas tika mazinātas, korekcijas tika veiktas.

Šī mana mājas projekta rezultātā nostiprinājās sajūta, ka šī ir lieta var būt noderīga tiem, kas plāno un būvē savu māju (kļūdīties taču negribas), tādēļ izveidojām ENUMLY – domubiedru grupu, kas realizē virtuālos projektus. Ja ir interese, nedaudz vairāk par šo iespējams uzzināt  https://www.facebook.com/enumly/ .

Lai gan aktīvu darbību neveicam, labiem cilvēkiem kādu virtuālu projektu realizēt ir iespējams 🙂 Ja ir interese, rakstiet man, domāsim, ko var darīt.