Nebūšu pārāk oriģināls sakot, ka privātmājas celtniecībā viena no senākajām un joprojām aktuālajām diskusijām ir par koka un mūra māju priekšrocībām un trūkumiem.

Šī, neapšaubāmi, ir svarīga izvēle, ko nepieciešams izdarīt pirms ēkas celtniecības. Pareizāk sakot, jau pirms ēkas projektēšanas, jo materiālu izvēle lielā mērā ietekmē ēkas iespējamos risinājumus (cik plašas un kāda veida telpas būs iespējams izbūvēt utt.)

Tāpēc, kaut kur pa vidu visiem plānošanas un projektēšanas darbiem veicu arī abu ēku tipu salīdzinājumu, lai izprastu galvenās koka un mūra ēku priekšrocības un trūkumus un izdarītu, manuprāt, pareizo izvēli mājas celtniecībā.

 

Mūra Mājas

Mūra māja ir populārākā izvēle privātmāju celtniecībā, tomēr jāmin, ka parādoties jauniem koka ēku risinājumiem, cilvēki arvien biežāk apsver iespēju izdarīt izvēli par labu koka mājas būvniecībai.

Mūra mājas var tikt būvētas no gāzbetona blokiem, ķieģeļiem vai betona materiāliem, kas nodrošina izteikti lielu mājas noturību pret ārējiem apstākļiem un līdz ar to, ilgmūžību. Kvalitatīvi būvētas mūra mājas kalpošanas ilgums ir vismaz 150 gadi (pietiks jums, bērniem un vēl nedaudz :).

Ikvienam no minētajiem materiāliem, kas tiek izmantots mūra māju celtniecībā ir augsta ugunsdrošība, kas ir vēl viens no galvenajiem iemesliem, šāda tipa ēku lielajai popularitātei. Šeit gan svarīgi ņemt vērā, ka reāla ugunsgrēka gadījumā, arī mūra ēkas un to konstrukcija tiek nopietni bojāta. Līdz ar to ir ļoti svarīgi, ka celtniecības procesā tiek ievērotas visas ugunsdrošības prasības, kas nodrošina iespējami mazu uguns nelaimes iespējamību.šeit iespējams koka māju fani teiks, ka arī koka mājām var panākt līdzīgu ugunsdrošības līmeni. Jā, noteikti, bet par kādu cenu?

Tāpat, mūra mājas ir pazīstamas ar labu energoefektivitāti, tomēr tas lielā mērā ir atkarīgs no ēkas dizaina (piemēram, cik plaši logi tiek izbūvēti – par to man ir atsevišķs stāsts!)  un, protams, celtniecības darbu kvalitātes. Mūra sienai + siltinājumam ir jābūt 400-500mm. Šeit ir vairāki varianti – būvēt no jau gataviem (~450mm bieziem) blokiem vai ņemt pa pamatu, piemēram, 250mm blokus + 200mm siltinājumu. Viss atkarīgs no rocības un vietas, kurā atrodaties – jo zemāka vidējā gaisa temperatūra, jo mazāk vajag ekonomēt uz siltinājumu.

Tāpat jāuzsver, ka augstu energoefektivitāti un komforta sajūtu mājā ir iespējams nodrošināt, ja ēkā ir ierīkota kvalitatīva apkures sistēma. Mūra mājas tiek uzskatītas par jutīgākām pret mitrumu un aukstumu, ja apkures sezonas laikā, telpas netiek regulāri apsildītas (kondensāta uzkrāšanās un pelējumu veidošanās, var rasties neatgriezeniski bojājumi).

Protams, mums visiem svarīgs ir ēkas vizuālais izskats + funkcionalitāte. Dizains, lai paliek katra paša ziņā (vienam patīk māte, vienam meita), bet funkcionāli mūra ēkas sniedz lielākas priekšrocības, piemēram, ir iespējams izbūvēt plašākas telpas bez papildus kolonnām telpas vidū, kas maitā kopainu.

Man būtisks faktors bija arī ēkas „skaļums” – vai māja cīkst un vai otrajā stāvā bērnus dzird skraidot un dauzoties un cik lielā mērā ielas trokšņi ir dzirdami mājā. Mūra māja šajā ziņā sniedz lielāku skaņas izolāciju. Protams, ja uzbūvēsiet mūra sienas, bet ielikstiet logus, kas labi laiž cauri trokšņus, tad jēga no biezajām sienām būs maza. Tas pats ar bērniem otrajā stāvā – ja sienas no mūra, bet starpstāvu segums no koka, tad čīkstēšana un lēkāša būs labi dzirdamas. Tādēļ ieliku 2-kameru logus (energoefektīvi līdzvērtīgi mūra sienai) + betona bloku starpstāvu segumu (Lietuvā pasūtāmi lētāki bloki ar visu transportu nekā LV!).

Tāpat jāņem vērā, ka mūra mājas kopējais svars ir lielāks nekā koka mājām. Tas nozīmē, ka mājas pamatiem ir jābūt nopietnākiem, t.i., ar lielāku nestspēju (šī attiecīgi ir pirmā pozīcija, kas sadārdzinās mūra mājas celtniecību). + lielais svars nozīmē, ka mūra ēka var nebūt piemērots risinājums celtniecībai vietās, kur ir mīksts zemes pamats (piemēram, purvainās vietās), bet precīzu zemes struktūru uzzināsiet taisot ģeodēziju, kas ir noteikta prasība celtniecības procesā.

 

Tātad īsi summējot mūra mājas plusi ir:

 • Augsta ugunsdrošība
 • Augsta energoefektivitāte
 • Izteikta ilgmūžība
 • Plaša arhitektūras/funkcionālo risinājumu daudzveidība
 • Skaņas izolācija
 • Pamatīga māja 🙂

Lielākie mīnusi

 • Vidēji augstākas celtniecības izmaksas
 • Nepieciešama regulāra apsilde (aukstajā sezonā pat ja ilgi neapdzīvojat ēku)
 • Ilgāks celtniecības process
 • Svara dēļ, ierobežotākas atrašanās vietas iespējas (Latvijā nav pārlieku aktuāli. Drīzāk mūksta grunts var uzlikt papildus nosacījumus pamatu ierīkošanai)

 

Ekoloģiskais faktors

Klasiski, mūra ēkas tiek uzskatītas par mazāk draudzīgām apkārtējai videi. Tomēr manuprāt tas lielā mērā ir atkarīgs, kādus papildus materiālus izmantojat būvniecībā. Piemēram, mājas siltinājums var būt neitrāls vai nedraudzīgs dabai – akmens vate vs putuplasts. Bet rēķinieties, ka putuplasts būs par 25% lētāks un ar tādām pašām (vai noteiktos apstākļos pat labākām) energoefektivitātes īpašībām. Viela pārdomām 🙂

 

Koka Mājas

Nav šaubu, ka koks ir koks – tas ir dabīgi, apkārtējai videi draudzīgi, vizuāli baudāmi, ko mēs, latvieši, spējam patiesi novērtēt. Un tieši tāpēc, arī cilvēki Latvijā bieži vien izdara izvēli par labu kokam mājas celtniecībā.

Runājot par koka mājām, protams, sen vairs nedomājam klasiskās guļbaļķu mājas (lai gan arī tas ir variants).

Attīstoties celtniecības metodēm, īpaši strauji ir attīstījušās koka māju konstrukcijas un pašlaik, par vienu no populārākajiem risinājumiem ir kļuvušas koka paneļu mājas. Šī risinājuma galvenā priekšrocība ir ātrais ēkas būvniecības process, kas ļauj pabeigt ēkas galveno konstrukciju un uzsākt iekšdarbus pat pāris nedēļu laikā (pēc tam, kad māja ir izgatavota ražotnē).

Tāpat, būtiski ir uzlabojušies arī koka māju ugunsdrošības rādītāji (pateicoties koksnes apstrādei ar aizsargmateriāliem), kas nozīmē, ka lai gan mūra mājas sniedz augstāku ugunsdrošību, no kvalitatīviem materiāliem būvētas koka mājas nedeg kā siena gubas, bet spēj pretoties sarkanajam gailim līdz ierodas saimnieks ar ūdens spaini.

Koka, kā materiāla dabīgās un videi draudzīgās īpašības šādu māju celtniecību padara par ļoti labu izvēli. Galvenokārt tāpēc, ka koks ir elpojošs materiāls, kas nodrošina to, ka ēkas iekštelpās vienmēr ir patīkams mikroklimats + ņemot vērā koksnes zemo siltuma vadīšanas spēju, koka māja dabiski nodrošina labu energoefektivitāti. BET tā tas ir bijis līdz brīdim, kad mājas būvēja no dabīgiem un elpojošiem materiāliem. Šobrīd mājas siltināšanā tiek izmantoti visdažādākie materiāli, kā rezultātā labi nopakota mūra un koka māja izskatās pēc termosa, kur siltums ir iekšā, bet gaisa apmaiņa nenotiek. Attiecīgi abi māju varinati mūsdienās bieži vien ir vienlīdz energoefektīvi, bet problēma ir, ka mājas neelpo.

Līdz ar to , lai kādu māju būvējat – 2 x padomājat par rekuperāciju vai kvalitatīvas ventilācijas ierīkošanu. Savādāk sanāks, ka esat uzbūvējuši super energoefektīvu māju, kurai būs pretējs efekts, jo mājai nepieplūdīs svaigs gaiss. Attiecīgi ziemā turēsiet vaļā logus, kas īsti neies kopā ar mājas jaudīgo siltināšanu.

Lai gan mūra ēkas tiek uzskatītas par līderi noturības un ilgmūžības ziņā, jāmin, ka jaunākie un modernākie koka māju celtniecības risinājumi spēj nodrošināt ļoti līdzīgus vai dažkārt pat labākus rādītājus šajos faktoros. Kvalitatīvi būvētas koka ēkas kalpošanas ilgums ir vidēji 80-100 gadi, tomēr jaunākās koka paneļu ēkas var nodrošināt kalpošanas ilgumu, kas līdzīgs mūra ēkām, 150 gadi (tā vismaz raksta bukletos, bet tad jautājums ir – kāda ir cena un vai tas ir koks?).

 

Ir vērts atcerēties, ka koka paneļu (jo primāri runāju par šāda veida) mājas nav īpaši draudzības turpmāku izmaiņu veikšanai, piemēram, ja pēc kāda laika gribēsiet ierīkot rozeti vēl kadā sienā, tad tas būs problemātiski, jo sienā nevarēsiet vienkārši izkalt caurumu nesabojājot siltinājumu utt. Tāpat arī būs jāuzmanās dzenot nagliņu ārējā sienā ģimenes bildei, lai nepārdurtu mitrumizolāciju.

Jāatceras būtiskais cenas faktors – vidēji (saprātīgi būvējot), koka mājas celtniecības izmaksas ir par 25-35%, kas ļauj lielākas investīcijas veikt tādā būtiskā ēkas aprīkojumā, kā apkures sistēma… vai arī var aizvest ģimeni vēl dažos ceļojumos uz Ēģipti :).

 

Attiecīgi koka mājas galvenie plusi ir:

 • Īsāks būvniecības laiks
 • Ekoloģiski draudzīga (?)
 • Viegla konstrukcija, kas neprasa tik nopietnus pamatus
 • Zemākas celtniecības izmaksas
 • Laba energoefektivitāte (bet jāuzmanās no termosa efekta, kas būtībā ir gandrīz visām mūsdienu koka paneļu mājām).

 

Mīnusi

 • Salīdzinoši zemāka ugunsdrošība
 • Zemāki ilgmūžības rādītāji (lai ko raksta bukletos)
 • Ierobežotākas fukcionālās iespējas (mazāki telpu izmēri bez atbalsta punktiem)
 • Skaņas izolācija.
 • Ekspluatācijā mazāk elastīga

 

Mūsu gadījumā pirmā ideja bija, ka ir jābūvē koka māja – ekonomiski izdevīgāk, ātrāk, dabīgāk. Ar šādu uzstādījumu arī gājām pie arhitekta un sākām zīmēt mūsu māju. Bet arhitekts mūs ar laiku pārliecināja par mūra ēkas priekšrocībām – ka arī mūra ēku iespējams uzbūvēt ekoloģisku, ka tā pilnvērtīgi iekļausies apkārtējā ainavā (daļējs koka apšuvums :), ka saprātīgi izvēloties materiālus un risinājumus var izvairīties no pārāk lielām izmaksām + mūra māja ir klusa un ilgi kalpo. Un tā ir pamatīga! (mums arī istabu starpsienas ir no 150mm fibo).

Tas noteikti nebija vienas dienas lēmums, bet tā kā šie aspekti – pamatīga, ilgmūžiga, nopietna, klusa, energoefektīva ģimenes māja – mums bija svariga, tad nosvērāmies par labu mūra celtnei.

 

Vai esam izdarījuši pareizo izvēli? To rādīs laiks, bet šobrīd ir absolūta sajūta, ka viss ir pareizi.

 

Jebkurā gadījumā vai būvējat koka vai mūra māju, ir vēl daži būtiski faktori, kuri nosaka, cik ilgi kalpos māja, cik tā būs silta un ērta. Piemēram, logu un durvju izvēle vai jau pieminētais ventilācijas / rekuperācijas jautājums. Bet par tiem pastāstīšu kādā no nākošajiem ierakstiem.