Apkures sistēma, neapšaubāmi, ir viena no svarīgākajām privātmājas sastāvdaļām.

It kā tā ir „lieta”, ko ikdienā neredzam un kam nepievēršam pārlieku uzmanību (jo tā atrodas kaut kur palīgtelpā un neprasa ēst), taču apkure ir viena no atslēgas elementiem, lai ģimene aukstajā gada laikā justos patīkami un lai es kā maka turētājs arī būtu apmierināts, jo nepārmaksāju par siltumu, kurš pazūd nezin kur!

Jebkuras apkures sistēmas pamata uzdevums ir nodrošināt, ka mājā ir silti (vidēji 21 grāds pēc celsija). Piemārotas apkures sistēmas uzdevums ir nodrošināt, ka visiem ir silti un jūs maksājat saprātīgu cenu par šo siltumu ilgtermiņā + apkures sistēma ir pēc iespējas nemanāmāka un neprasa lielu uzmanību.

Jāsaka uzreiz – nav vienas universālas apkures sistēmas, kas der visām mājām (izņemot gāzi 🙂 . Apkures veidu izvēlē būtiskākais ierobežojošais faktors ir VIETA. Likumsakarīgi – jo dziļāk laukos, jo mazākas ir jūsu izvēles iespējas.

Tā kā savu sapņu māju būvēju Saulkrastos, tad sāku ar to, ka apzināju reālās iespējas – centrālā gāzes vada nav un nebūs. Tā būtu bijusi mana pirmā izvēle, jo izmaksas ir salīdzinoši zemas + čakara nav nekāda + gāzes katls aizņem ļoti maz vietas, ir kluss un kurināmajam nav vajadzīga papildus platība.

Tomēr nemetu plinti krūmos un apskatīju citas siltuma un attiecīgi ģimenes laimes ražošanas iespējas. Tātad!

Un jā, apkures sistēma nenozīmē tikai apkures katls. Pieplusojam klāt arī siltās grīdas, radiatorus, projektu tam visam. Bet šeit zemāk esmu apskatījis tikai to, ko saprotam ar „apkures katls”. Par grīdām utt, kādā citā reizē.

 

Malkas katls

Klasiskā malkas apkure arvien ir izteikti populāra Latvijas laukos. Uzreiz var teikt – ja jūsu īpašumā ir vieta malkas šķūnim, ja jums patīk noņemties ar malkas skaldīšanu un X reizes dienā kurināšanu, tad šis ir variants, ko ir vērts apsvērt. Ja neatbilstat kādam no kritērijiem, tad malkas apkuri izsvītrojat no sava saraksta!

Tomēr malkas apkures katla aizstāvībai jāmin tā galvenā priekšrocība – vienkāršība. Tas attiecas gan uz šo risinājumu pašu par sevi, gan tā lietošanu (kurini, kurini, kurini).

Tāpat kā citi risinājumi, arī malkas katli ir pieejami ļoti dažādās cenās. To starpā kvalitatīvākie piedāvājumi no lielākajiem ražotājiem izmaksās vidēji EUR 1000, kas salīdzinājumā ar citiem apkures veidiem izklausās pat nedaudz smieklīgi.

Tomēr izvēloties šo apkures veidu ir svarīgi ņemt vērā to, ka tā darbība prasa vislielāko darba apjomu no jūsu puses: ikdienas kurināšana + malkas sagāde un uzglabāšana mūsdienu slinkajam (piedodiet – modernajam) cilvēkam īsti neder.

Malkas apkuri pārsvarā izvēlas , ja meklējam lētāko risinājumu un ja apsildāmā platība nav pārāk liela vai vieta, kur pavadām salīdzinoši maz laika.

 

Plusi

 • Katla cena ir salīdzinoši maza – kvalitatīvi malkas apkures katli pieejami cenās no EUR 500 līdz EUR 1500.
 • Vienkārša uzstādīšana un uzturēšana (salīdzinājumā, piemēram, ar zemes siltuma sūkni, kura ierīkošana prasa sistēmas ierakšanu zemē mājas pagalmā)
 • Neatkarība no dabasgāzes un tās cenu izmaiņām. Pie vella Gazprom!
 • Mājā ir uguns – gandrīz vai liekams TV vietā 🙂

Mīnusi

 • Jādarbina muskuļi kurināmā sagādāšanā
 • Jādarbina muskuļi ikdienas kurināšanā
 • Nepieciešama vieta malkas uzglabāšanai
 • Neefektīvs lielu (200m2 un uz augšu) telpu apsildei

 

Granulu katls (vai kombinētais malka+granulas)

Granulu apkures katli ir populārākais privātmāju apkures sistēmas veids Latvijā. Un tam par pamatu ir izteiktās priekšrocības, ko lietotājam spēj sniegt granulu katls.

Pirmkārt, CENA – nozarei attīstoties, arī granulu katlu cenas ir samazinājušās. Labu granulu apkures sistēmu (ar visu ierīkošanu) var dabūt pa 5000-8000 EUR (~3000eur par katlu + ūdens tvertne + papildus aprīkojums + uzstādīšana). Šajā kategorijā ietilpst arī pašmāju Grandeg (ar attālinātu vadību un adaptīvo režīmu).

Būtiski ir tas, ka granulu katls atšķirībā no malkas katla neprasa ēst katru dienu. Jaunie katli prasa piebērt granulas reizi 3-5 dienās + ir ar pašattīrošu funkciju, kas nozīmē, ka roku smērēšana gandrīz vai atkrīt.

Ap 200m2 lielas mājas apkure sezonā izmaksā ap 1000 EUR. Bet , protams, tas atkarīgs no mājas siltinājuma un saimnieku taupīguma. Iespējams uz šādu platību iespējams var iztērēt arī 1500 EUR vai iztikt ar 800 EUR. Ja jums ir pieredze, padalieties ar to tepat komentāros.

Plusi

 • Vienkārša uzstādīšana un uzturēšana
 • Neatkarība no dabasgāzes un tās cenu izmaiņām
 • Atvieglots kurināšanas process
 • Attālināta vadība – iespējama dažādu režīmu iestatīšana.
 • Viens no ekonomiskākajiem kurināšanas veidiem

Mīnusi

 • Regulāra degļa tīrīšana
 • Katla papildināšana ar kurināmo ir salīdzinoši šmucīgs darbs un prasa regulāru klātbūtni
 • Nepieciešama vieta, kur uzglabāt granulas.

 

Gāzes apkure 

Centrālās gāzes apkures katls

Mans viedoklis – ja jums ir pieejama centrālā gāzes apkure, tad ierīkojat to un aizmirstat par apkuri (atceraties tikai, kad jāmaksā rēķins, kas nav nekāds lielais).

Ja jums nav pieejama centrālā gāze, tad varat šo mazo sadaļu izlaist. Tomēr uzskaitīšu galvenās lietas, ar ko jārēķininās gāzes (centrālās) apkures lietotājiem.

Šāda katla cenas svārstās vidēji no EUR 1400 līdz EUR 2500 (+ uzstādīšana un visi loriņi), TOMĒR kopējās izmaksas par šādas sistēmas ierīkošanu var būtiski pieaugt, jo jāņem vērā fakts, ka (tā kā gāze nav nekādi joki) ir nepieciešams veikt gāzes vada izbūvi, kas var būt dārga un laikietilpīga. Mans paziņa, kuram no ielas līdz mājai vajadzēja izbūvēt 10m bāzes vadu, nočakarējās ar šo projektu 8 mēnešus. Naudas ziņā tas šajā gadījumā nebija tik būtiski (ap 1000 eur).

Sašķidrinātās gāzes apkure

Ja gar māju neiet centrālais gāzes vads, joprojām pastāv iespēja, kā apkurināt ‘māju ar gāzi – sašķidrinātā gāze no krātuves, kas ierīkota pie mājas. Šajā gadījumā gāze tiek uzglabāta lielā cisternā, kas vai nu rotā jūsu piemājas dārzu vai arī ir nemanāma, jo ir ierakta zemē.

Paši sašķidrinātās gāzes katli izmaksā ievērojami lētāk nekā , piemēram, granulu katli, bet papildus ir nepieciešama cisterna, tā jāierīko īpašumā + ir nepieciešams projekts, kas kopā sastādīs ap EUR 5000 (kas ir nedaudz lētāk par granulu katla ierīkošanas izmaksām).

Tiktāl skaisti, bet apkures izmaksas uz 240 m2 lielu māju ar sašķidrināto gāzi izmaksās vidēji EUR 2500 sezonā (pret EUR 900-1000 granulām) un cenas ir diezgan svārstīgas + atkarīgas no attiecībām ar lielo kaimiņzemi.

Parēķināju, ka kopējās sašķidrinātās gāzes ekspluatācijas izmaksas 10 gados būtu par ~30% augstākas nekā granulu katlam. Ir nedaudz, ne?

Plusi

 • Regulāra siltumpadeve un viegla kontrole
 • Kurināmā uzglabāšana nemanāma
 • Cepeškrāsni nav jādarbina ar elektrību
 • Nav jāveic regulāra apkope
 • Aizņem maz vietas

Mīnusi

 • Apkures izmaksas atkarīgas no dabasgāzes cenas
 • Salīdzinoši sarežģīts izbūves process
 • Apkopi jāveic profesionāļiem (jā, 1x gadā apkopi jāveic sertificētam speciālistam, bet izmaksas ir ap 110 EUR par reizi)

Siltumsūkņi

Pēdējos gados strauju popularitāti piedzīvojuši arī siltumsūkņi, jo atšķirībā no gāzes apkures katla, nav nepieciešama kurināmā pievades sistēmas izveide. Tāds samērā neatkarīgs apkures veids, var teikt.

Bet ja runājam par zemes siltumsūkni, tad pie mājas ir jābūt pietiekoši lielai zemes platībai, lai izveidotu efektīvu siltumsūkņu sistēmu (trubas jārok samērā lielā platībā). Tā kā mans zemes gabals atrodas piejūras aizsargjoslā (2.5km josla), kur zemes transformācijas izmaksas ir ļoti augstas, tad šo opciju atmetu uzreiz – nevēlējos uz kakla dabūt pašvaldību un liekus izdevumus.

Vēl viens aspekts, kas jāzina par siltumsūkņa specifiku ir – tā kā siltumsūknis ražo enerģiju paņemot to no apkārtējās vides (piemēram, zemes), tad siltumsūkņa saražotā maksimālā temperatūra ir ap 45 grādi celsija. Tas attiecīgi nozīmē, ka mājas apsildīšanai jums jāierīko apsildāmās grīdas nevis radiatori (vai arī tiem nepieciešama papildus elektrības apsilde), jo siltajām grīdām 40 grādi ir pats labums. Mēs gribējām ierobežot silto grīdu daudzumu mājā (vannas istabās, foajē utt, bet ne viesistabā un bērnistabās), tādēļ šāds apkures veids mums nebija pa ceļam.

Ja zemes platība nav gana liela (1m2 mājas nepieciešami ap 3-4m2 zemes) vai kāda iemesla dēļ to negribat uzrakt, ir iespējams izvēlēties gaisa siltumsūkņa sistēmu, kas tiek uzstādīta virs zemes. Tā patiesībā ir kompakta metāla kaste (kā kondicionieris) pie kaut kur pie mājas sienas.līdz ar to kompaktu un mūsdienīgu apkures risinājumu cienītājiem, kuriem nekas nav pret siltajām grīdām visā mājā, šis ir labs variants.

Kopējās izmaksas siltumsūkņa uzstādīšanai ir līdzīgas kā gāzes apkures sistēmai – pietiekami sarezģīta. Un tāpat, līdzīga ir arī tā darbība, jo tā neprasa fiziska darba veikšanu ikdienā un darbojas pilnībā automātiski.

240 m2 lielas mājas apkure ar siltumsūkņu sistēmu varētu izmaksāt vidēji EUR 1500 gadā (elektrība).

Plusi

 • Ekoloģiski tīrs mājas apkures veids
 • Iekārta, kas atrodas mājā ir salīdzinoši maza
 • Regulāra siltumpadeve un viegla kontrole
 • Nav jāveic kurināmā materiāla iegāde/uzglabāšana

Mīnusi

 • Salīdzinoši augsta cena (Kopā ar uzstādīšanu, izmaksā EUR 6000 un uz augšu)
 • Nepieciešama zemes platība efektīvai uzstādīšanai (zemes sūknim)
 • Ūdeni un siltumu radiatoros nepieciešams piesildīt ar elektrību
 • Mājā jābūt daudz siltajām grīdām
 • Apkopi jāveic profesionāļiem

 

Saules un vēja enerģija

Domāju, ka tikai tā sauktie jaunatklājēji vai bagātnieki ierīko kādu no šiem risinājumiem, jo ņemot vērā, ka šīs tehnoloģijas privātmāju apkurei vēl nav pietiekami atstrādātas, ierīkošana ir dārga. Ja nevarat piesaistīt ES fondus, tad šādas sistēmas atpelnīšanās laiks ir ap 15-20 gadiem, kas ir pārāk ilgs laiks, jo sistēma jau ir absolūti novecojusi un neefektīva.

Tomēr jāpiezīmē, ka līdzīgi kā ar siltumsūkņu sistēmu, saules baterijām un vēja ģeneratoram nav jāveic kurināmā materiāla iegāde.

Bet ar šādu apkures sistēmu būsiet „nedaudz” atkarīgi no laikapstākļiem. Bet labā ziņa ir tāda, ka jūs ļoti labi pārzinātu tuvāko dienu laika prognozi , attiecīgi ar kaimiņiem un kolēģiem vienmēr būtu par ko parunāt 🙂

Apkures sistēma darbojas izmantojot elektrību, kas 240 m2 lielai mājai varētu izmaksāt vidēji EUR 500 gadā, kas , protams, ir ļoti patīkami.

Plusi

 • Ekoloģiski tīrs apkures veids
 • Nav jāveic kurināmā iegāde
 • Nav jāveic fizisks darbs ikdienā
 • Stilīgi
 • Ir par ko parunāt

Mīnusi

 • Augstas uzstādīšanas izmaksas
 • Pašreiz finansiāli neefektīvs risinājums
 • Esat atkarīgi no laikapstākļiem

 

Nu jā, un vēl ir iespēja māju apkurināt tikai ar elektroenerģiju. Bet šķiet, ka šo var izvēlēties tikai trakais, jo elektriba ir absolūti dārgākais apkures risinājums (tad jau labāk vēja ģenerators :). Šo atļāvos pat neapskatīt, jo visu apkures veidu speciālisti kā viens savās aprēķinu tabulās kā dārgāko ierindo apkuri ar elektroenerģiju.

 

Īsi rezumējot varu ieteikt, ka izvēloties apkures veidu ir vērts ņemt vērā:

 • Kādi apkures veidi jums ir pieejami
 • Kādas ir vidējās ekspluatācijas izmaksas 10 gados
 • Cik lielu darbu esat gatavs ieguldīt ikdienas kurināšanā
 • Kā šis apkures veids iet kopā ar jūsu uztveri par siltumu mājā (siltās grīdas, radiatori utt)
 • Vai gribat būt pirmrindnieks, pašikot vai izvēlaties pārbaudītas vērtības.

 

Mēs, svārstījāmies starp sašķidrināto gāzi un granulām. Beigās cena nospēlēja būtiskāko lomu, kā rezultātā paņēmām Grandeg 25kw katlu. Burtiski pirms pāris dienām tas tika iedarbināts 🙂

Katls, boileris, visi vadi, loriņi, tālvadība, uzstādīšana utt izmaksāja 8000 EUR. Šo summu iespējams samazināt atmetot dažus ekstra risinājumus, bet ar kādiem 7000 EUR vajadzētu rēķināties.